• O NAS

• Integracja

NA CZYM POLEGA INTEGRACJA?

Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci  zdrowych z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych: niepełnosprawnych ruchowo, niewidzących,  niedowidzących, niesłyszących i słabosłyszących, upośledzonych umysłowo, z autyzmem, w tym zespołem Aspergera,  niedostosowanych społecznie, z niepełnosprawnością sprzężoną). Szkoła zatrudnia dobrze przygotowany zespół nauczycieli: rehabilitantów, oligofrenopedagogów, surdopedagogów, tyflopedagogów, terapeutów, specjalistów w zakresie pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, logopedów, pedagoga i psychologa. Stale podnosimy swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego, aby jak najpełniej zaspokoić potrzeby edukacyjne wszystkich naszych uczniów.

PRACA W KLASACH INTEGRACYJNYCH

W klasie integracyjnej wdrażamy podstawę programową kształcenia ogólnego. Uczniowie tak jak w każdej innej, równoległej klasie, realizują program nauczania pracując na podręcznikach obowiązujących w szkole. Ilość godzin dydaktycznych jest taka sama jak w pozostałych klasach na danym poziomie edukacyjnym.Pracując z dzieckiem dostosowujemy: wymagania programowe, metody, formy pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Liczba uczniów w klasie integracyjnej wynosi od 15 do 20, w tym od 3 do 5 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.W oddziale integracyjnym zatrudnia się nauczyciela przedmiotu oraz dodatkowo nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego.Wszyscy nasi uczniowie mają szeroki wachlarz zajęć dodatkowych: zajęcia rewalidacyjne,zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, wyrównawcze, oraz rozwijające zainteresowania.

CO DAJE KLASA INTEGRACYJNA?

- zaspokojenie indywidualnych potrzeb społecznych i edukacyjnych każdego dziecka,
            - zapewnienie każdemu dziecku poczucia bezpieczeństwa i akceptacji,
            - kształtowanie pozytywnych cech osobowości,
            - kształtowanie samodzielności uczniów niepełnosprawnych,
            - przygotowanie dzieci niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie,
            - opiekę dwóch pedagogów,
            - mała liczebność grupy,
            - kontakt dzieci zdrowych z ich niepełnosprawnymi kolegami wzmacniający poczucie
              tolerancji dla cudzej odmienności i niedoskonałości.

KWALIFIKACJE UCZNIÓW DO KLAS INTEGRACYJNYCH

Do klas integracyjnych przyjmuje się dzieci zdrowe i niepełnosprawne (na wniosek rodziców, prawnych opiekunów).
            Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, muszą przejść badanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i uzyskać orzeczenie.