• O NAS

mgr Ilona Borcz

Główne cele logopedii

1. Wszechstronne wspomaganie rozwoju mowy.
            2. Kształcenie poprawnej wymowy.
            3. Wzbogacanie zasobu słownictwa.
            4. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych.

Nadrzędnym celem zajęć logopedycznych jest usprawnianie komunikacji językowej uczniów. W ramach logoterapii dzieci wykonują działania, mające na celu usuwanie zaburzeń i wad wymowy. Należą do nich ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, artykulacyjne, (języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków), słuchowe, rozwijające pamięć, uwagę, koncentrację, analizę i syntezę wzrokowo – słuchową, ćwiczenia motoryki małej, oraz leksykalne. Terapia wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie prawidłowych, a następnie utrwalanie ich w sylabach, wyrazach, zdaniach. Końcowym etapem terapii  jest  automatyzacja poprawnej wymowy w swobodnych wypowiedziach właściwych pod względem gramatycznym, fleksyjnym i leksykalnym.

Zadania logopedy szkolnego:

Wykonywanie badań przesiewowych i diagnoz logopedycznych (tj.: ocenę rozwoju mowy, ocenę słuchu fonemowego, budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego, określenie nieprawidłowo artykułowanych głosek oraz sposobu ich wymawiania, ustalenie przyczyn tych zaburzeń, a także ocenę wpływu wady wymowy na relacje społeczne dziecka); tworzenie programów terapii logopedycznej uwzględniających indywidualne potrzeby i możliwości uczniów; prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej; wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z wadą wymowy; wzmacnianie wiary uczniów we własne możliwości; prowadzenie ćwiczeń wspomagających logoterapię; stosowanie profilaktyki logopedycznej przez stymulację prawidłowego rozwoju językowego; utrzymywanie współpracy
            z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym; a także prowadzenie konsultacji z rodzicami/opiekunami dzieci objętych terapią. W razie potrzeby kierowanie uczniów do odpowiednich specjalistów, na przykład: do ortodonty, laryngologa, stomatologa, audiologa.